Ciekawostki o ŻÓŁWIACH

W tym wpisie opowiem Wam o żółwiu, który może nie jest mistrzem prędkości, ale jeśli chce potrafi prześcignąć nawet zająca! 🙂 Pamiętacie tę opowieść? Zobaczcie!

Hmmmm no tak wiem, nie bez powodu powstało powiedzenie, że robimy coś „w żółwim tempie„. To zazwyczaj oznacza, że dość wolno, ale w tym tkwi cały urok żółwi – nie spieszą się i pokazują nam, że życie może upływać baaaaaardzo spokojnie;)

Żółwie to niezwykłe stworzenia, których życie jest bardzo ciekawe, ale niestety wiele gatunków tych gadów jest dziś pod ochroną z uwagi na ryzyko wyginięcia. Obecnie na świecie mamy około 365 gatunków żółwi, które dzielimy przede wszystkim na mięsożerne i roślinożerne oraz wodne i lądowe.

A oto kilka ciekawostek na temat tych wspaniałych stworzeń.

1. Historia, czyli skąd się wzięły żółwie?

Żółwie pochodzą od pierwszych gadów, które pojawiły się na Ziemi około 300 mln lat temu w okresie karbonu. Były one jednak bardziej podobne do jaszczurek. Pierwszym bezpośrednim przodkiem dzisiejszych żółwi był prehistoryczny EUNOTOZAUR żyjący około 260 mln lat temu. Nie miał on jednak jeszcze charakterystycznej skorupy otaczającej jego ciało z tzw. plastronem (brzuszna część pancerza), a jedynie bardzo rozbudowane żebra, które później na drodze ewolucji uległy przekształceniu.

Eunotosaurus. Źródło: https://ocean.si.edu/ocean-life/reptiles/ancient-turtle

2. Systematyka

Jak zapewne wiecie żółwie należą do gadów i są jajorodne, co oznacza, że małe żółwiki wykluwają się z jaj! Zwierzęta te zamieszkują wszystkie kontynenty z wyjątkiem… tak tak jak zwykle;) Antarktydy… wiecie chyba zrobię osobny post o zwierzętach na Antarktydzie! Ale wracając do żółwi, należy wspomnieć, że zamieszkują one nie tylko kontynenty ale także oceany, ponieważ wyróżniamy gatunki żyjące na lądzie i w wodzie. Zwierzęta te występują w przeróżnych środowiskach takich jak: pustynie, półpustynie, stepy, wody słone, wody słodkie, bagna, lasy, sawanny…. są właściwie wszędzie, co tak na prawdę oznacza, że perfekcyjnie przystosowują się do środowiska.

Najstarszym żółwiem, który wykształcił znaną nam skorupę był Proganochelys żyjący około 210 mln lat temu. Myślę, że zauważyliście różnice w budowie jego ciała w porównaniu z dzisiejszymi żółwiami. Ten wygląda trochę jak jaszczurka w skorupie – ma długi ogon i szyję, a jego ciało jest bardzo „kolczaste”.

3. Najbardziej zaskakujące fakty o żółwiach

3.1. Mają skorupę

To fakt dla nas teoretycznie oczywisty, ale sama skorupa jest bardzo ciekawym i wyjątkowym wytworem ewolucji. Najważniejsze jest to, że w przeciwieństwie do innych zwierząt posiadających skorupę, pancerz jest integralną częścią żółwiego szkieletu, który rośnie razem ze zwierzęciem, dlatego nie może on zrzucić skorupy lub z niej wyjść, jak czasem sobie żartujemy.

Zwróćcie uwagę na zdjęcie. Tak od środka wygląda pancerz! W przestrzeni tej mieszczą się wszystkie organy wewnętrzne żółwia. W okresie rozrodczym schronienie znajdują tam też żółwie jaja, których jednorazowo samica może złożyć od 50 aż do 350 w zależności od gatunku!

Szkielet żółwia. 
Źródło: https://joemonster.org/art/32296

3.2. Hibernują lub estywują

Życie żółwi czasami upływa faktycznie baaaardzo powoli z uwagi na to, że tak jak inne zwierzęta zapadają one w sen, który trwa kilka miesięcy. To tzw. hibernacja, która pozwala tym stworzeniom przetrwać niekorzystne warunki środowiska. W przypadku gatunków śpiących zimą sen trwa od listopada do marca. W przypadku natomiast letniego snu jest to tzw. estywacja, która polega na spowolnieniu procesów życiowych organizmu i odrętwieniu na skutek zbyt wysokiej temperatury, braku pożywienia lub wody. Główna różnica między tymi procesami jest taka, że podczas hibernacji dochodzi dodatkowo do wyłączenia termoregulacji. Oznacza to, że żółw nie musi wtedy utrzymywać stałej temperatury ciała do czego potrzebowałby energii.

3.3. Żółwie płaczą

Żółwie czasem płaczą, ale nie jest to spowodowane smutkiem. To naturalny mechanizm oczyszczania gałek ocznych z nadmiaru soli i innych substancji, które pojawiają się w okresie wydłużonego przebywania tych zwierząt na lądzie np. podczas składania jaj.

3.4. Rekordziści

Ponieważ istnieje wiele gatunków żółwi, wiele jest też między nimi różnic. Wśród rekordzistów możemy wyróżnić:

  • najmniejszego żółwia – nazywa się Podloper, a jego samiec mierzy jedynie 6-8 cm
  • największego żółwia – to żółw skórzasty, który może ważyć ponad 1000 kg i mierzyć ponad 2 metry
  • najstarszego obecnie żółwia – to żółw olbrzymi, który ma na imię Jonathan i w 2022 roku obchodził swoje… 190 urodziny!!! Rekordzistą był za to żółw żyjący 255 lat (zmarł w 2006 roku).
  • najszybszego żółwia – którym jest wodny żółw skórzasty osiągający zawrotną prędkość pływania 35 km/h 😉
  • najniebezpieczniejszego dla ludzi – żółwia sępiego
  • jedynego w Polsce – żółwia błotnego

3.5. Płeć żółwia zależy od temperatury

Ostatnim faktem o jakim chciałabym Wam wspomnieć jest to, że płeć małych żółwików (u niektórych gatunków żółwi) uzależniona jest od temperatury inkubacji jaj. Podaje się w temperaturze do około 28 stopni Celsjusza rozwijają się samce, a powyżej 31 stopni Celsjusza – samice.

Jeśli nadal jesteście ciekawi żółwi to zapraszamy Was do zapoznania się z naszą grą Cykle Życia, a w szczególności z planszetką żółwia! Dzięki aplikacji mobilnej dowiecie się jeszcze wielu ciekawostek o tych niezwykłych stworzeniach!

cykle życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *