Dzień Gier Planszowych 2022

W tym roku po raz pierwszy będziemy świętować Dzień Gier Planszowych! ;-))

Jest to szczególne święto dla wszystkich miłośników gier analogowych, czyli planszowych – ma ono nawet swoją stronę internetową:

DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

Takie gry przeżywają ostatnio swój renesans! Prawdopodobnie miała na to wpływ także pandemia, ponieważ gry planszowe to jeden ze sposobów na spędzenie czasu w domowym zaciszu. Ponad to czas przy planszówkach leci bardzo szybko i przyjemnie! Inicjatywę Dnia Gier Planszowych wspierają corocznie wydawcy, sklepy, media, przedszkola, szkoły, kluby, puby i wszelkie inne miejsca dla graczy. W całej Polsce organizowane są różnego rodzaju wydarzenia podczas, których można wspólnie zagrać w ulubione gry. Powstała nawet specjalna mapa, na której zaznaczone są wszystkie eventy.

Historia gier planszowych

Prawdopodobnie najstarszą grą (z planszą) na świecie jest Królewska gra z Ur nazywana także „grą na dwudziestu kwadratach”, którą odnaleziono na terenach dawnej Mezopotamii. Datuje się ją na 2600 r. p.n.e. W grze tej każdy gracz otrzymywał siedem pionków, które musiał przesunąć na drugi koniec planszy. Co ciekawe rozgrywki nie rozpoczynało się na planszy – aby się na niej znaleźć trzeba było wykonać specjalny rzut kostką. Pięć pól z rozetkami oznaczało szczęśliwe pola.

Gra z Ur nie została zapomniana. Obecnie można ją kupić np. na stronie https://robbmaciag.pl/produkt/krolewska-gra-z-ur/ natomiast na portalu magazynu Archeologia Żywa można ją pobrać i wydrukować!

Inne stare gry to np. wari, gra planszowa pochodząca z Afryki, senet, popularna w starożytnym Egipcie, go, czyli starochińska gra planszowa, popularna w Korei i Japonii, czy tryktrak popularna głównie w basenie Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie i Azji Mniejszej.

Jeśli chodzi o klasykę to oczywiście nie sposób nie wspomnieć o szachach, warcabach, sudoku, czy tak bliskiej nam grze w statki (okręty), której mechanikę wykorzystano w naszej premierowej grze Chemiczny Detektyw. Ciekawostką jest, iż w Iliadzie Homera przywołano starogrecką grę planszową zwaną petteią, która przypomina dzisiejsze warcaby. Warto też wspomnieć, iż istnieją gry, w które może grać tylko jedna osoba jak np. samotnik, czy pasjans.

Współczesne gry planszowe mają najczęściej określoną fabułę, wykorzystuje się rożnego rodzaju plansze, najnowsze pionki, kostki, karty, czy żetony. Obecnie wyróżnia się także gry edukacyjne, czy gry dla dzieci.

Dlaczego warto grać w gry?

Gry planszowe mają przede wszystkim wartość rozrywkową, ale badania wskazują na ich pozytywny wpływ na ludzki mózg. Dzięki testom wykonanym przez zespół psychologów z Uniwersytetu w Edynburgu dowiedziono, że osoby regularnie grające w gry planszowe osiągają lepsze wyniki w testach pamięci i myślenia. Planszówki to świetna forma spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi i z rodziną. Tego typu gry pomagają w budowaniu relacji, rozładowują napięcie, zmniejszają poziom stresu a ponad to rozwijają kreatywność i logiczne myślenie, uczą również uczciwości, cierpliwości i empatii. Gry mają także pozytywny wpływ na dzieci wspierając ich rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *