„Mały Curie” i początki radiologii

7 listopada 1867 roku urodziła się Maria Skłodowska, przyszła badaczka, która zrewolucjonizowała oblicze światowej nauki. To właśnie dziś obchodzimy rocznicę jej urodzin! O Marii napisano tomy książek i biografii, aby jej dokonania poznał cały świat. Ja chciałabym zwrócić Waszą uwagę na jej działalność w trakcie I wojny światowej. Działalność ta była niezwykła i pionierska jak z resztą większość rzeczy, które dotyczą Marii. Opowiem Wam, czym były „Małe Curie” i jakie były początki radiologii.

I wojna światowa i promienie X

1 sierpnia 1914 wybuchła I wojna światowa. Maria Skłodowska-Curie zdawała sobie sprawę, że nowo odkryty pierwiastek – rad – może zostać niewłaściwie wykorzystany w rękach wroga. Badaczka pozostała więc w Paryżu w Instytucie Radowym, aby strzec próbek radu, a następnie wywiozła go na czas wojny do Bordeaux. Maria postanowiła wykorzystać promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X) w celach medycznych. Zebrała aparaty rentgenowskie z pracowni naukowych w Paryżu i umieściła je w specjalnych samochodach. Samochody te tzw. „małe Curie”, które nazwano na cześć badaczki, były pierwszymi, mobilnymi ambulansami.

Zapewne wiesz, że jeśli złamiemy rękę lub nogę musimy udać się na prześwietlenie, aby sprawdzić, czy kość się złamała, czy nie. Jeśli tak, to należy wtedy unieruchomić złamaną kończynę (np gipsem) i odpowiednio leczyć. W czasach I wojny światowej, czyli niedługo po odkryciu promieni X nie istniało takie leczenie!! Nikt nie szedł na prześwietlenie, ponieważ nie zostało jeszcze wymyślone (do celów medycznych)! To właśnie Maria dokonała pionierskich kroków w zakresie radiologii i diagnostyki medycznej, wykonując prześwietlenia rannym żołnierzom. Dzięki jej pracy i (pomocy jej córki Irene) można było wykonywać zdjęcia rentgenowskie w polowych warunkach, bardzo często w pobliżu ostrzału. Obie Panie uratowały wtedy wielu żołnierzy od śmierci.

Maria Skłodowska-Curie i "mały curie"
Maria Skłodowska-Curie za kierownicą ambulansu rentgenowskiego, aut. fot. nieznany, październik 1917, Muzeum Curie w Paryżu, licencja PD, źródło: Google Arts & Culture

To nie wszystko! Popatrz na powyższe zdjęcie!!! Tak to sama Maria! Aby móc jeździć „Małymi Curie” i pomagać rannym, w 1916 roku, jako jedna z pierwszych kobiet Maria Skłodowska-Curie…… uzyskała prawo jazdy!!!! 🙂 Myślę, że gdyby żyła dziś z pewnością byłaby kierowcą rajdowym – ale to taka moja dygresja:)

Początki radiologii

Wykorzystanie promieni rentgenowskich zapoczątkowało nową dziedzinę medycyny – radiologię. Dzisiaj wykorzystuje się w niej także innego rodzaju promieniowanie jak np. ultradźwięki. Maria Skłodowska-Curie przygotowała łącznie aż 20 ambulansów rentgenowskich! Ponad to zaopatrzyła liczne szpitale w sprzęt rentgenowski oraz szkoliła personel obsługujący go. Nawet po wojnie Maria nie zamierzała odpocząć. Swoje doświadczenie i zdobytą na froncie wiedzę zawarła z podręczniku „Radiology and War”.

Superbohaterka dzieci i młodzieży

Maria Skłodowska-Curie jest światowym autorytetem i osobą, w której ślady chcą iść najmłodsi i młodzież. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Marii zajrzyjcie do poniższych pozycji!

Źródła:

1. https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,osoby,525,osoba_maria_sklodowska-curie.html

2. https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=28143 (obrazek tytułowy)

3. http://www.bg.agh.edu.pl/MSC/msc.php?page=14wojna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *