Międzynarodowy Dzień Kropki

Zapewne zastanawiasz się, czym jest to tajemnicze święto obchodzone przez dzieci, rodziców, pedagogów i nie tylko! 🙂 Zapraszam do zapoznania się z kilkoma faktami na temat Dnia Kropki!

„The Dot” – Peter Reynolds

Inspiracją do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kropki było opowiadanie z książki “The Dot”autorstwa amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla najmłodszych Petera Reynoldsa, który w 2003 roku wydał książkę pod tytułem “The Dot”, co po polsku oznacza właśnie “Kropka”. Główną bohaterką pozycji jest mała dziewczynka Vashti, która uważa, że nie umie rysować. „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” – powiedziała pewnego razu nauczycielka plastyki starająca się wzbudzić w dziewczynce wiarę w swoje możliwości. To dzięki pierwszej małej kropce udaje się! Vashi zdaje sobie sprawę, że może dokonać rzeczy, w które wcześniej nie wierzyła. „The Dot” to poruszająca i piękna historia o tym, jakie znaczenie w życiu kreatywność i wyobraźnia. Nigdy nie wiemy dokąd zaprowadzi nas nasz ukryty talent!

Książkę „Tha Dot” przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków, a nawet została nawet wydana alfabetem Braille’a.

Kiedy ustanowiono Dzień Kropki?

Książka zdobyła ogromną popularność wnosząc pozytywny wpływ na najmłodszych, inspirując do rozwoju i poruszając serca czytelników. W 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Jest to wielkie święto kreatywności, odwagi i zabawy. Instytucje edukacyjne i kulturalne już w ponad 108 krajach świata wykorzystują ten dzień w celu szeroko pojętej pomocy dzieciom, czyli odkrywaniu ich talentów, poznawaniu siebie, swoich zainteresowań i ich wyrażania. Motywem przewodnim jest oczywiście kropka. Powstała nawet specjalna strona dotycząca obchodów Dnia Kropki, na której umieszczane są dzieła znanych osób: https://www.internationaldotday.org/

Science Boards a Dzień Kropki

Dzień Kropki ma pobudzić kreatywność i zachęcić do działania najmłodszych. Z tego powodu Science Boards przygotowało dla Was własną propozycję, czyli PODŁOGOWE KROPKI!!! Proponujemy też kilka inspiracji różnorodnych sposobów ich wykorzystania, które możecie zrealizować razem z dziećmi w domu, przedszkolu lub szkole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *