Najbardziej krzykliwy pierwiastek – Ind

To już ostatni wpis z serii „Na tropie pierwiastków!” Jednak… będzie bardzo krzykliwy! To za sprawą indu, który jest najbardziej krzykliwym pierwiastkiem! Ind jest bardzo miękkim srebrzystoszarym metalem, który ma niezwykłą właściwość! Podczas jego zginania atomy przemieszczają się względem siebie, wydając głośny, trzeszczący dźwięk, który naukowcy nazywają „krzykiem”. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do lektury!

Ind i jego „krzyk”

Symbol: In
Nazwa łacińska: Indium
Liczba atomowa: 49
Pierwiastek promieniotwórczy: nie
Grupa układu okresowego pierwiastków: 13 – borowce
Odkrycie: 1863
Odkrywcy: Reich Ferdinand, Richter Theodor

Ind jest bardzo rzadki na Ziemi i nie tworzy zbyt swoich złóż. Jest pierwiastkiem śladowym i znajduje się w innych minerałach i rudach. Ilość naturalnego metalu indu w skorupie ziemskiej wynosi około 0,000014 %. Na całym świecie produkuje się go jedynie 500-600 ton rocznie. Pierwiastek ten posiadają głównie Chiny, Kanada, USA oraz Japonia. Głównymi surowcami do produkcji indu są rudy ołowiu, cynku, cyny, czy miedzi.

Dlaczego ind to najbardziej krzykliwy pierwiastek?
Charakterystyczną cechą indu jest dźwięk słyszalny podczas zginania metalu, kiedy to atomy tego pierwiastka przemieszczają się względem siebie w odpowiednich płaszczyznach.
Posłuchaj tego dźwięku na filmiku!

Najbardziej krzykliwy pierwiastek i jego zastosowania

Ind, najbardziej krzykliwy pierwiastek znajduje zastosowanie w telewizorach z płaskim ekranem, jak również w ekranach dotykowych. Używa się go do produkcji fotokomórek i mikroelektronice. Indem pokrywa się lustra oraz tłoki i reflektory silników samochodowych. Znajdziesz go w także w farmaceutykach. Ponad to ind jest wykorzystywany w kosmonautyce, rakietach, czy energetyce jądrowej.

Źródło: https://woodcar.ru/pl/uhod-za-rebenkom/indii-himicheskie-elementy-metall-indii/

Ferdinand Reich i Theodor Richter – odkrywcy Indu

Ferdinand Reich to niemiecki fizyk, chemik oraz mineralog, który prowadził między innymi badania rud cynku. W 1863 roku w czasie pracy laboratoryjnej z przetwarzanej przez siebie rudy cynku otrzymał żółty osad nieznanego pochodzenia. Naukowiec zlecił swojemu asystentowi Theodorowi Richterowi wykonanie analizy spektroskopowej tego osadu. Użyli oni spektroskopu, aby zobaczyć, jaki pierwiastek znajduje się w próbce.

Spektroskop może być użyty do zobaczenia specjalnych linii (kolorów) światła. Pierwiastki wykazują różne linie widmowe, dzięki czemu można je zidentyfikować. Naukowcy spojrzeli na światło jakie emituje osad i zorientowali się, że takich linii nie daje jeszcze żaden znany pierwiastek. Doszli do wniosku, że dokonali odkrycia!

Jeden szczególny kolor widmowy indu nazwano jak pewnie wiecie „INDYGO”. Widzicie tę grubą niebieską linię poniżej? Na czarnym tle? To właśnie INDYGO!!:)

Istnieją komercyjne barwniki o kolorze indygo stosowane do barwienia tkanin, farb i różnego rodzaju materiałów. Poniżej możesz zobaczyć ich przykłady.

Źródła: https://home.morele.net/wnetrza/, pinterest.de/pin/300052393894510810, https://setstyle.pl/blog/kolor-indygo

Nasze inspiracje

Pamiętajcie, że naszą główną inspiracją jest gra Chemiczny Detektyw! Dzięki niej możecie szybko i łatwo nauczyć się całego układu okresowego pierwiastków!
Zajrzyjcie do naszego sklepu, aby nabyć swoją własną grę!

chemiczny detektyw zabawka roku 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *