
W dzisiejszym wpisie chciałabym opowiedzieć Wam o srebrze. Z pewnością wiecie już o nim sporo. Może widzieliście je w sklepie jubilerskim, albo nawet macie w domu jakieś srebrne przedmioty. Pierścionek? Łyżeczkę? Srebro jest niezwykłym metalem, ponieważ oprócz swojego pięknego wyglądu wykazuje wiele praktycznych właściwości. Jedną z nich jest przewodnictwo elektryczne. Srebro to najlepiej przewodzący pierwiastek! Zapraszam Was do lektury!
Właściwości srebra

Symbol: Ag
Nazwa łacińska: Argentum
Liczba atomowa: 47
Pierwiastek promieniotwórczy: nie
Grupa układu okresowego pierwiastków: 11 — miedziowce
Odkrycie: starożytność
Pierwiastek najlepiej przewodzący prąd i ciepło
Jak wspomniałam powyżej srebro jest metalem. Większość metali to doskonałe przewodniki prądu oraz ciepła. Srebro, dzięki obecności elektronów swobodnych na zewnętrznych powłokach i małej wartości oporu właściwego wykazuje doskonałą przewodność elektryczną. Wykorzystanie srebra obniża ryzyko powstawania łuków elektrycznych, czyli ciągłego wyładowywania elektrycznego prądu, które jest powodowane np. przez zwarcia. Ponad to srebro wykazuje strukturę krystaliczną o określonej symetrii, co również sprzyja jego przewodności. Najlepiej przewodzący pierwiastek to srebro, następnie miedź, a dalej złoto.

Zastosowania srebra
Srebro jest wykorzystywane wszechstronnie w wielu gałęziach przemysłu, a co za tym idzie w wielu aspektach naszego życia.

W elektryce i elektronice używa się go do produkcji przewodników, czy elementów obwodów elektrycznych takich jak np. bezpieczniki, czy przełączniki. Srebro znajdziesz w swoim smartfonie, a także w klawiaturze komputerowej, telewizorze, sprzęcie audio, czy w różnych sprzętach kuchennych (AGD).

Pierwiastek ten przyczynił się do powstania pierwszego aparatu fotograficznego, czyli camery obscury, z metalową płytką, na której znajdował się światłoczuły chlorek srebra. Ten związek chemiczny pod wpływem światła ciemnieje, co wykorzystano właśnie do preparacji zdjęć.

Już tysiące lat temu srebro było wykorzystywane jako środek bakteriobójczy i antywirusowy. Dzisiaj w medycynie stosuje się tzw. srebro koloidalne, czyli zawiesinę bardzo bardzo małych cząstek srebra. Ponad to wykorzystuje się nylonowe włókna powlekane srebrem, różne opatrunki, powleka się nim sprzęt chirurgiczny, a także jest ono składnikiem maści i kremów na oparzenia.
Także w fotowolataice srebro jest cennym materiałem ze względu na bardzo dobrą przewodność cieplną. Ponieważ jest ono metalem o najbardziej odblaskowej powierzchni, stosuje się je w jubilerstwie jako kruszec, a także powlekane są nim lustra.




Z pewnością Wiecie też, że używało się kiedyś srebrnych monet jako środka płatniczego🙂 Pewnie słyszeliście o srebrnikach. Monety takie są do dziś spotykane na świecie.
Najbardziej smakowity pierwiastek

Ciekawostką jest, że srebro można też jeść!! W Europie występuje jako dodatek do żywności o symbolu E174. Hm…. jestem ciekawa jak smakuje, a Ty?
Źródło: Dolar Kimya.com.tr
Srebro w książkach!
Nadal jesteście ciekawi i chcecie poznać też poznać inne niezwykłe pierwiastki? Chcecie dowiedzieć się skąd my czerpałyśmy wiedzę oraz inspirację zajrzyjcie do poniższych pozycji! Polecamy!

Pamiętajcie, że naszą główną inspiracją jest gra Chemiczny Detektyw! Dzięki niej możecie szybko i łatwo nauczyć się całego układu okresowego pierwiastków!
Zajrzyjcie do naszego sklepu, żeby nabyć swoją własną grę!

Dodaj komentarz