Najbardziej radioaktywny pierwiastek – Polon

W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przedstawić naszą chlubę! Pierwiastek o nazwie POLON, który jest najbardziej radioaktywny ze wszystkich znanych pierwiastków. Dlaczego napisałam, że jest naszą chlubą? Zapewne wiecie! Tak! Polon został odkryty przez cudowną badaczkę Marię Skłodowską – Curie oraz jej męża Piotra. Przeczytajcie jak to się stało oraz poznajcie właściwości i zastosowanie tego niesamowitego pierwiastka!

Właściwości polonu

Polon jest jednym z najniebezpieczniejszych pierwiastków na Ziemi! Zaledwie 0,00000005 grama polonu jest dawką śmiertelną dla człowieka (w porównaniu z 250 mg cyjanowodoru). Pierwiastek ten niszczy komórki w ciele człowieka, a wszystko co znajdzie się w jego pobliżu, staje się napromieniowane. Zarówno na Ziemi, jak i prawdopodobnie we wszechświecie, polon jest pierwiastkiem niezwykle rzadkim. Jedynie rad, o którym już Wam pisałam we wcześniejszym wpisie jest spotykany jeszcze rzadziej.

Symbol: Po
Nazwa łacińska: Polonium
Liczba atomowa: 84
Pierwiastek promieniotwórczy: tak
Grupa układu okresowego pierwiastków: 16 – tlenowce
Odkrycie: 1898
Odkrywcy: Skłodowska-Curie Maria, Curie Pierre

Czym jest RADIOAKTYWNOŚĆ?

Spójrzcie na powyższy kafelek wycięty z układu okresowego. Widzicie ten charakterystyczny czarno-żółty, okrągły symbol w prawym górnym rogu obok nazwy polonu? Taki jakby… wiatraczek? To jednak nie jest wiatraczek. To oznaczenie źródła emitującego szkodliwe dla nas w większych dawkach promieniowanie.

Stąd nazwa „promieniotwórczość” stosowana zamiennie z „radioaktywnością”.

Pierwiastki radioaktywne to takie, których jądra atomowe mogą samorzutnie się rozpadać w taki sposób, że przekształcają się w inne pierwiastki, a przy tym emitują promieniowanie alfa, beta lub gamma. Organizmy żywe są wrażliwe na to promieniowanie, a jego duże dawki mogą spowodować chorobę popromienną. To jakie nowe pierwiastki powstaną jest wiadome, dzięki znajomości tzw. szeregów promieniotwórczych. Naukowcy po latach badań określili jakie pierwiastki rozpadają się na jakie, aż w końcu po wielu rozpadach powstanie pierwiastek trwały, który już dalej nie ulega temu procesowi. Zobaczcie jak wygląda taki szereg w przypadku izotopu uranu 238U.

Widzicie gdzie znajduje się polon?:)

Szereg promieniotwórczy uranu 238U. Źródło: www.ncbj.edu.pl.

Odkrycie promieniotwórczości

Zjawisko promieniotwórczości w środowisku naturalnym odkrył najpierw Henri Becquerel, natomiast później już w warunkach laboratoryjnych dokonali tego wspólnie Maria Skłodowska-Curie, Piotr Curie oraz Henri Becquerel. Za swoje osiągnięcie oraz badania w tym zakresie otrzymali w 1903 roku Nagrodę Nobla z fizyki. Dla uczczenia osiągnięć pioniera tych badań jednostką radioaktywności w układzie SI jest dziś bekerel (Bq). 1 Bq oznacza 1 rozpad na sekundę.

Pierwiastki radioaktywne jak np. uran (U), tor (Th), czy właśnie polon (Po) stosuje się korzystnie w diagnostyce medycznej np. do prześwietleń, leczeniu nowotworów w tzw. radioterapii, czy do sterylizacji żywności. Ponad to atomy promieniotwórcze są też wykorzystywane w satelitach, broni jądrowej czy elektrowniach atomowych.

Maria i Piotr – odkrywcy polonu

14 kwietnia 1898 roku Maria Skłodowska – Curie wspólnie z mężem i współpracującym Gustavem Bémontem zaczęli analizować blendę uranową wykazującą promieniowanie, które było dwa razy silniejsze niż promieniowanie uranu. W ciągu kolejnych tygodni naukowcy analizowali dalej próbkę rudy, aby rozwiązać zagadkę jej radioaktywności.

18 lipca 1898 roku małżeństwo Curie odkryło wysoce radioaktywny polon. Był to pierwszy z dwóch zidentyfikowanych i opisanych przez nich nieznanych dotąd pierwiastków. Maria nadała mu nazwę polon na cześć Polski, która była w tamtym czasie pod zaborami. Liczyła na to, że tak ważne odkrycie naukowe dokonane przez polskich uczonych skieruje wzrok świata ku Polsce, a tym samym przyczyni się poprawy sytuacji wojennej.

Obecnie wiadomo, że polon łatwo się rozpada i emituje przy tym promieniowanie alfa. Izotop polonu-210 rozpada się po około 138 dniach, a wiec jest znacznie bardziej radioaktywny niż pluton czy uran.

Polon w książkach

Polon w książkach

Nasze inspiracje

Pamiętajcie, że naszą główną inspiracją jest gra Chemiczny Detektyw! Dzięki niej możecie szybko i łatwo nauczyć się całego układu okresowego pierwiastków!
Zajrzyjcie do naszego sklepu, aby nabyć swoją własną grę!

chemiczny detektyw zabawka roku 2022
gra Chemiczny Detektyw – zabawka roku 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *