Katedra w Nuuk na Grenlandii

Katedra Nuuk lub inaczej Kościół Naszego Zbawiciela znajduje się w stolicy Grenlandii o nazwie Nuuk, w dzielnicy Old Nuuk.

Źródło: https://web.archive.org/web/20140513010746/http://www.randallharlow.com/nuuk.html

Sama Grenlandia to największa wyspa na świecie.Należy ona geograficznie do Ameryki Północnej, natomiast politycznie do Europy. Jest ona autonomicznym terytorium zależnym od Danii. Autonomię uzyskała w 1979 roku decyzją parlamentu Danii. Grenlandia nie należy do Unii Europejskiej tak jak Dania, ale do Rady Nordyckiej.

Zdjęcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grenlandia

Nazwa Grenlandia pochodzi z języka angielskiego od słów „green” i „land” co w tłumaczeniu oznacza „zielony kraj”, co miało zachęcić ludzi do osiedlania się na niej. Co ciekawe kraj ten posiada swój własny język – grenlandzki, a także własną flagę i herb.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grenlandia

Budynek katedry powstał w 1849 roku. Jest to drewniany luterański kościół, obecnie w kolorze czerwonym. Dzięki charakterystycznej iglicy jest ważnym punktem w krajobrazie. Kościół ten budowano w latach 1848-1849, a następnie konsekrowano 6 kwietnia 1849 roku. Koszty pokryto z funduszu duńskiej piosenkarki Karen Marie Ørsted. Do 6 maja 1993 r. Katedra w Kopenhadze była też oficjalną katedrą Grenlandii. Jednakże 6 maja 1993 r. kościół w Nuuk przejął ten zacny tytuł.

Pierwotnie kościół wykonany był ze skały o nazwie steatyt i z talku – miał więc w przybliżeniu kolor biały. Później budynek został wyłożony na zewnątrz czerwonymi panelami drewnianymi. W połączeniu z boazerią zewnętrzną, panele wewnętrzne również zostały wyłożone, panele wewnętrzne pomalowano na biało. Wnętrze kościoła widoczne jest na zdjęciu.

Źródło: https://web.archive.org/web/20140513010746/http://www.randallharlow.com/nuuk.html

Drewniana wieża kościelna została dobudowana dopiero w 1928 r. Dumą kościoła są unikatowe organy 11-rzędowe marki Marcussen & Søn z 1970 r.

Katedra w Nuuk to jeden z zabytków, który znajdziesz w naszej najnowszej grze „Dookoła świata”! Jeśli chcesz poznać wiele innych ciekawych zabytków zapoznaj się z nią!

pionki_na_planszy_dookola_swiata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *