Ciekawostki o ŻABACH

Żaba to szóste ze zwierząt, które możecie spotkać w grze Cykle Życia. Razem ze swoimi kuzynkami ropuchami, czy salamandrami należy do gromady płazów. Spośród ponad 6400 znanych gatunków żab można wyróżnić niezwykle ciekawe przykłady żab charakteryzujących się bardo oryginalnymi cechami. Jakimi? Zapraszam do lektury!

1. Historia, czyli skąd się wzięły żaby?

Tak jak w przypadku innych gatunków zwierząt, pochodzenie żab i generalnie płazów jest wciąż dyskutowane w świecie naukowym. Fakty mówią jednak tyle, że najstarszą znaną paleontologom skamieniałość żaby odkryto w latach 90. XX wieku w Arizonie. Uważa się, że żaba żyła 190 milionów lat temu. Jednakże bezpośrednim przodkiem żaby był prawdopodobnie Triadobatrach (Triadobatrachus massinoti), wymarły rodzaj płazów żabopodobnych. Jest najstarszym znanym przedstawicielem rodziny żab i doskonałym przykładem skamieniałości przejściowej. Żył we wczesnym triasie, około 250 milionów lat temu, na terenach dzisiejszego Madagaskaru.

Zdjęcie: Skamieliny Triadobatracha. Część grzbietowa (po lewej) i brzuszna (po prawej). Skala podana w cm. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Triadobatrachus#References, Autorzy: Eduardo Ascarrunz; Jean-Claude Rage; Pierre Legreneur; Michel Laurin.

2. Najciekawsze fakty o żabach

2.1 Żaby zmieniają kolor skóry, gdy są złe.

Tak, to brzmi zabawnie, ale chodzi tutaj bardziej ogólnie o zdolność do zmiany koloru skóry w zależności od pory roku, temperatury, wilgotności czy nawet nastroju płaza. Mogą tego dokonać niektóre gatunki żab, do których należy rzekotka zielona, rzekotka australijska czy rzekotka czerwonooka. Zmiana barwy jest związana z zagęszczaniem się lub rozrzedzaniem melanosomów (ciałek melaninowych), czyli organelli komórkowych produkujących barwnik melaninę. Barwnik ten jest także obecny w naszej skórze.

Zdjęcie: Rzekotki australijskie w różnych kolorach. Źródło: https://www.terrarium.com.pl/litoria-caerulea-rzekotka-australijska/

2.2 Żaby mogą być niebieskie, czarne i białe

Właściwie to w nagłówku powinnam napisać, że żaby spotkamy w każdym kolorze od zielonego, przez niebieski (żaba moczarowa), fioletowy (Nasikabatrachus sahyadrensis), żółty (Phyllobates terribilis), pomarańczowy (Golden Mantella), szary (Hyla chrysoscelis) itd. Można je porównać trochę do… motyli? 🙂 Są chyba równie kolorowe, choć może ilość wzorów jest u motyli większa. Poniżej mała galeria wybranych przedstawicielek danych kolorów:)

2.3 Istnieją szklane żaby

To brzmi intrygująco, ale nie chodzi tutaj o szkło. Mowa o żabach, które mają przezroczystą skórę! Są one fascynujące i stanowią wspaniały model badawczy dla fizjologii. Można je spotkać w wilgotnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej. Żaby te mogą złożyć do 30 jaj jednorazowo. Zobaczcie sami jak wyglądają!

2.4. Niektóre żaby krzyczą

Do tych niezwykłych krzykaczek należy np. żaba zwyczajna. Zazwyczaj powodem tego przeszywającego wrzasku jest ostrzeżenie o zbliżającym się drapieżniku. Taki krzyk może trwać nawet kilka sekund. Posłuchajcie sami!

2.5 Istnieje żaba Goliat

Największą żabą świata jest Goliat płochliwy (Conraua goliath) żyjący w Kamerunie w Afryce Zachodniej. Może on mierzyć nawet 30 cm, a pozycji rozciągniętej prawie 1 metr!

2.6 Najmniejsza żaba na świecie ma mniej niż 1 cm

Gatunek Paedophryne amauensis został odkryty w 2009 roku i występuję na Papui-Nowej Gwinei. Oficjalnie świat dowiedział się o najmniejszej żabie w 2012 roku na łamach czasopisma naukowego PLOS ONE. Żaba ta mierzy zaledwie 7,7 mm i jest najmniejszym znanym obecnie kręgowcem. Została ona wpisana do księgi rekordów Guinnessa.

Paedophryne amauensis, PLoS ONE 7: e29797. DOI:10.1371/journal.pone.0029797

Dowiedz się więcej!

Jeśli nadal ciekawią Cię żaby to zapraszam do zapoznania się z naszą grą Cykle Życia, a w szczególności z planszetką żaby. Dzięki aplikacji mobilnej dowiesz się jeszcze wielu ciekawostek o tych niezwykłych stworzeniach!

cykle życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *