CIEKAWOSTKI O BIEDRONKACH

Opowiadałam Wam już o motylach, mrówkach, żółwiach i pszczołach, dziś czas na biedronki!

Biedronki należą do grup owadów, które są nam znane, powszechne i pozytywnie postrzegane. Powodem tego jest nie tylko ich uroczy wygląd, ale także pożyteczna rola, którą spełniają w ekosystemie. Żywią się one bowiem głównie mszycami i innymi owadami roślinożernymi, które potrafią być dla nas kłopotliwe. Zabrzmi to trochę śmiesznie z uwagi na wielkość biedronek, ale generalnie ze względu na to czym się żywią, są one zaliczane w większości do drapieżników i to bardzo żarłocznych. Dorosła biedronka potrafi zjeść kilkadziesiąt mszyc dziennie!

O biedronkach powstały piosenki dla dzieci np. „Biedroneczki są w kropeczki”, wiersze np. „Żuk” Jana Brzechwy, czy wyliczanka jak: „Biedroneczko leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba.” Mówi się też, że ilość kropek u biedronki świadczy o jej wieku, co nie jest oczywiście prawdą. Przeczytajcie więcej ciekawostek o tych niezwykłych owadach!

1. Historia, czyli skąd się wzięły biedronki?

Do tej pory nie udało się dokładnie określić pochodzenia biedronek. Najstarsze skamieniałości w bursztynie odnaleziono we Francji i datuje się je na około 53 mln lat temu, czyli epokę eocenu. Najwięcej skamieniałości pochodzi z młodszego eoceńskiego bursztynu bałtyckiego.

2. Systematyka

Biedronki należą do rodziny Coccinellidae z rzędu chrząszczy, która liczy ponad 6 tysięcy gatunków owadów o czerwonych lub pomarańczowych pokrywach skrzydeł z czarnymi kropkami. Szczególnym gatunkiem występującym także w Polsce jest biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) nazywana także bożą krówką. Od 2006 roku widoczna jest inwazja azjatyckiej biedronki Harmonia axyridis tzw. arlekina, która jest niebezpieczna dla innych gatunków biedronek, a nawet ludzi, ponieważ powoduje u nich alergie.

Źródło: www.facebook.com/LasyPanstwowe

3. Najciekawsze fakty o biedronkach

3.1. Biedronki są podobne do krów

Powyżej wspomniałam, że polską biedronkę siedmiokropkę nazywamy bożą krówką. Czas wyjaśnić dlaczego:) Jak mówi historia pewien XIX wieczny pasterz porównał kiedyś biedronkę do krowy z rasy holsztyńsko – fryzyjskiej. Powodem tego były charakterystyczne łaty występujące na bokach tych krów, czyli jak się wtedy mówiło na biedrach. Zwierzęta te nazywano biedrunami.
Porównanie to zyskało popularność i zachowało się do dziś. Szczegółową etymologię, czyli pochodzenie tego słowa możecie znaleźć na stronie Narodowego Centrum Kultury (link).

Źródło: https://www.rynek-rolny.pl/

3.2. Biedronki nauczyły się samoobrony

Dokładnie tak! I wcale nie chodziły na kurs! ;p Zaatakowana biedronka może w odpowiedzi na zagrożenie wytrysnąć ze stawów kolanowych silnie pachnącą ciecz (hemolimfę), która nazywa się kokcinelliną. Zawiera ona specjalne substancje zwane alkaloidami, które są trujące. Zapach ten skutecznie odstrasza drapieżniki w tym ptaki, czy mrówki. Czasem możemy się spotkać ze zjawiskiem wydzielania pomarańczowo-żółtego płynu przez biedronkę, gdy np. mamy ją na ręce. To właśnie to!

Źródło: https://wiki.nus.edu.sg/display/TAX/Coelophora+inaequalis+-+Variable+Ladybird; Autor:R.Ware

3.3. Larwy biedronek są jak małe aligatory!

Biedronki jak wiece zwierząt przechodzą w swoim życiu przez kilka stadiów rozwojowych. Jeżeli nigdy nie widzieliście larwy biedronki, trudno będzie Wam uwierzyć, że te dziwne stworzenia to młode biedronki. Ale to prawda! Czyż nie wyglądają jak miniaturowe aligatory? Takie larwy potrafią w ciągu swojego życia zjeść kilkaset mszyc! To prawdziwe głodomory:)

3.4. Biedronki to kanibale

Jak to bywa w przyrodzie najważniejsze jest przetrwanie. Czasami zdarza się, że z rożnych powodów biedronkom zaczyna brakować pożywienia. Wtedy są one gotowe na krok, który może trudno nam sobie wyobrazić, ale tak to już w naturze działa. Biedronki w sytuacji głodu potrafią poświęcić niektóre osobniki, które są zjadane, by reszta mogła przetrwać. Najczęściej są to jaja lub larwy, ponieważ mają miękkie „ciało” i łatwiej je zjeść.

Dowiedz się więcej!

Jeśli nadal jesteście ciekawi biedronek to zapraszamy Was do zapoznania się z naszą grą Cykle Życia, a w szczególności z planszetką biedronki. Dzięki aplikacji mobilnej dowiecie się jeszcze wielu ciekawostek o tych niezwykłych stworzeniach!

cykle życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *