Najdroższy pierwiastek – Kaliforn

W tym artykule opowiem Wam o najdroższym istniejącym pierwiastku. Kaliforn, bo o nim mowa, reprezentuje bardzo ciekawą grupę aktynowców. Są to pierwiastki wytworzone sztucznie, o których jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie słyszał. Udało się je stworzyć, dzięki zastosowaniu nowych technologii w akceleratorach cząstek i reaktorach atomowych. Zapraszam do lektury! Poznajcie najdroższy pierwiastek!

Właściwości Kalifornu

Kaliforn należy do transuranowców, czyli pierwiastków o masie atomowej większej od uranu. Zaliczamy do nich aktynowce o liczbach atomowych od 93 do 103 oraz transkatynowce o liczbach atomowych powyżej 103. Wszystkie te pierwiastki są tak duże, że podlegają rozpadom promieniotwórczym. Sam Kaliforn występuje w aż 6 izotopach o masach atomowych od 249 do 253. Jego nazwa pochodzi od stanu Kalifornia w USA, ponieważ tam pierwszy raz wytworzono go na kalifornijskim Uniwersytecie Berkeley.

Symbol: Cf
Nazwa łacińska: Californium
Liczba atomowa: 98
Pierwiastek promieniotwórczy: tak
Grupa układu okresowego pierwiastków: aktynowce
Odkrywcy: Stanley Thompson, Kenneth Street Jr., Albert Ghiorso, Glenn T. Seaborg

Zastosowania Kalifornu

Kaliforn jest silnie radioaktywny i potencjalnie niebezpieczny, natomiast jego charakterystyczną cechą jest wysoka emisja neutronów. Ma on z tego powodu wiele zastosowań.

Wykorzystuje się go w brachyterapii w leczeniu różnych rodzajów nowotworów, wykrywaczach metalu (m.in. do znakowania min), w neutronowych detektorach, które mogą wykrywać ukryte wady konstrukcyjne np. samolotów.

Ile kosztuje najdroższy pierwiastek?

Kaliforn – najdroższy pierwiastek – wytwarzany jest sztucznie. Produkowany jest w warunkach laboratoryjnych i do tej pory stworzono jedynie 8 gram tego pierwiastka, którego niewielka nawet ilość kosztuje miliony złotych. Jak podają źródła internetowe jego cena waha się w okolicach 108 mln zł/gram (27 mln dol./g).

Kalifon – najdroższy pierwiastek. Źródło: businessinsider.com.pl

Najdroższy pierwiastek w książkach

Jeśli nadal jesteście ciekawi i chcecie poznać więcej aktynowców, pokazuję moje inspiracje!

Kaliforn w książkach o pierwiastkach

Pamiętajcie, że naszą główną inspiracją jest gra Chemiczny Detektyw! Dzięki niej możecie szybko i łatwo nauczyć się całego układu okresowego pierwiastków! Będziecie znać nie tylko najdroższy pierwiastek, ale też najbardziej elektroujemny, najbardziej gęsty, czy najbardziej krzykliwy pierwiastek!
Zajrzyjcie do naszego sklepu, żeby nabyć swoją własną grę!

chemiczny detektyw zabawka roku 2022
gra Chemiczny Detektyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *